Kişilerin hurda indiriminden yararlanabilmesi için belirli koşulları yerine getirmesi gereklidir. Hurda araç alımı için aracın 16 yaşından daha büyük olması şartı mevcuttur. Diğer bütün şartları sağlayan ancak 16 yaşından küçük araçlar için indirim geçerli değildir. Eğer bir araç 16 yaş üstü ise 10 bin TL’ye kadar indirim alabilecektir. ÖTV’de yapılacak bu indirim 11 Haziran 2018 tarihinde resmi olarak duyurulmuştur. Duyurunun başlaması ile birlikte kişiler hurda araç alımına başvuruda bulunmaya başlamıştır.

Hangi Araçlar Hurda Alımına Uygundur?

Hurda araç alımına uygun olarak 10 kişi ya da daha fazlasını taşıyabilen midibüs, otobüs ve minibüsler dahildir. Ayrıca arazi araçları, kamyonetler, kamyonlar ve panelpanlar da hurda araç alımına uygundur. Yarı römork çekiciler ve pickuplar da 16 yaşın üstünda hurdaya ayrılmış ya da ihraç edilmiş ise bu indirimden yararlanılabilmektedir.

ÖTV İndirim Başvuru Süreci

Bir aracın hurdaya ayrılması için plakaları ve ruhsatı ile birlikte notere başvurulması gereklidir. Eğer aracın çekme belgesi mevcut ise plakasız da başvuru sağlanabilmektedir. Başvurunun ardından noter kayıt oluşturur ve sistem kapsamında oluşturduğu belgeyi kişiye teslim eder.

Noterden alınan belge ile birlikte MKEK Hurda İşletmesi Müdürlüğü, Ömrünü Tamamlamış Araç Merkezi, Büyükşehir Belediyesi ya da İl Özel İdaresi kurumlarına başvuru yapmak gereklidir. Büyükşehir Belediyeleri için Taşınır Mal ve Ambarlar Şube Müdürlüğü ile iletişim kurulmalıdır. Bu alanda noterden teslim alınan belge, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ruhsat gibi belgeler verilir. Hurda araç alırken bu esnada aracın yürürlüğüne bakılır. Eğer araç yürür ise toplama yerine teslim edilmesi istenir. Araç yürür değil ise ücretli bir şekilde çekici yönlendirilir ve aracın ilgili yerlere gönderilmesi sağlanır. Fakat bütün bunlar dahilinde aracın parça halde olmaması gereklidir. Araç bir bütün halde olmalıdır. Özellikle aracın şanzıman ve motorundan ayrılmamış olması gereklidir.

Kişiler aracı teslim ettikten sonra 3 kopya ile teslim tutanağı alırlar. Alınan tutanak ile birlikte notere yeniden gidilir. Bu belgeler notere teslim edildiğinde, noter aracın hurdaya çıkarıldığını kabul eder. Ardından kişi hurda araç indirimi için ilk adımı sağlamış olur ve bunun için notere 17,70 TL gibi bir ödeme sağlar. Aracın hurda olduğunu onaylayan noter kaşeli ruhsat ile birlikte diğer belgeler de alınır ve bayiye başvuru gerçekleştirilir.

Aşamalı Olarak Hurda Alımına Başvuru Sağlamak

Kısaca hurda alımına başvuru sağlamayı özetleyen bir paragraf yazmak istersek, aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz. Aşağıdaki sıra ile bütün işlemleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

 1. Aracın plaka ve ruhsatı ile birlikte notere gitmek,
 2. Noterin verdiği belge ile aracı teslim alacak noktalara başvuruda bulunmak,
 3. Aracın kabul noktaları tarafından teslim alınması,
 4. Teslim noktalarından alınan teslim alındı belgesi ile notere başvurmak,
 5. Noterden alınan teslim onayı belgesi,
 6. Bütün belgeler ile birlikte aracın bayiliğine başvuruda bulunmak.

Aracın Teslim Edileceği Noktalar Neresidir?

Hurda araç alımı noktaları İl Özel İdaresi, ÖTA, MKEK Hurda İşletmesi Müdürlüğü ya da Büyükşehir Belediyesi’dir. Kişiler bu dört noktadan istediğine gidebilir ve gerekli başvuruları gerçekleştirebilir. Bütün noktalar üzerinden aynı işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Bütün Araçlar İçin 10 Bin TL İndirim Mevcut Mu?

Bütün araçlar için 10 bin TL indirim verilmemektedir. Arazi taşıtı ve otomobiller için belirli tutarlarla ÖTV indirimi verilmektedir. Ancak diğer araçlar için 10 bin TL indirim mevcuttur. Otomobil ve arazi taşıtları için açıklanan belirli fiyatlar vardır.

  • Yönetici diyor ki:

   Merhabalar Ahmet Bey, 0539 608 34 68 numarası üzerinden bize arama yada whatsapp yolu ile ulaşırsanız daha detaylı bilgi verebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir